top of page
  • Yazarın fotoğrafıEnes Altuniş

O telefonu kapat! Kampta sosyal medya detoksu

İnsanlık o kadar tuhaf ki, doğadaki yaşamdan devasa şehirler kurarak ayrıldıktan binlerce yıl sonra yeniden doğaya dönmenin hayalini kuruyoruz. Bir günlüğüne bile şehrin kaosundan, gürültüsünden ve kalabalığından sıyrılıp doğada sakin bir kamp için fırsat kolluyoruz. Peki sonra? Kamp ateşini yakıp, çadırı kurduktan sonra ilk yaptığımız şey şehirdekilerin neler yaptığını merak etmek oluyor.

Oysa oraya biraz kendimizle baş başa kalmak, önemli kararlar almak, düşünmek ya da hiç düşünmemek için gidiyoruz. Günlük streslerden uzaklaşmak için belki de doğanın seslerine kulak vermekten daha güzel bir terapi olamaz. Bu yüzden bu yazımızda doğada elektronik cihazlarımızdan biraz olsun uzaklaşmanın yani sosyal medya ya da diğer bir deyişle teknoloji detoksu üzerine tavsiyeler vereceğiz.

Ormanda fotoğraf çeken bir kişi

Basit bir soru: Neden kamptasın? Böyle bir soruyla başlamak istedik çünkü biz kamp yapmanın bir ihtiyaç olduğuna inananlardanız. Senin de buna neden ihtiyaç duyduğuna karar vermen, kamp ekipmanlarının çeşitlerine dahi etki edecektir. Belki dostlarınla yeni bir heyecan peşindesin. Belki tek başına kamp yapma deneyimini merak ediyorsun. Belki sadece biraz düşünmeye ihtiyacın var. Buna karar ver ve kamp çantanı hazırlamaya başla. Gereksizse bırak

Kamp çantanı hazırlarken çok kolay bir karar mekanizması ile gerçekten ihtiyacın olan malzemeleri alabilirsin. Unutmayalım ki konumuz sosyal medya detoksu. Bu sebeple yanımıza telefon almak zorundayız ancak içindekilerle işimiz yok.

Kamp çantası

Kamp çantası hazırlarken de tablet, dizüstü bilgisayar (kim kampa bilgisayar götürür ki?) gibi internete bağlanabilen eşyalarından vazgeçmek zorundasın. Kalan tüm eşyaların için de “buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sorarak eleme yapabilirsin.


İyi bir kitap, en iyi Twitter akışından bile iyidir. Kitaptan başkasına ihtiyacın yok.

Çizgilerimizi çekelim


Doğadayken sevdiklerimiz tarafından ulaşılabilir olmak çok önemli bir konu. Bu sebeple cep telefonun olmadan kampa çıkmamanı öneriyoruz. Peki detoksumuza neler dahil? Mümkün olduğunca telefonu az kullanmak. Hatta hiç kullanmadan da kamp yapman mümkün. Uçak modu! Günde sadece 10 dakika sevdiğin kişilere ulaşabilmen için telefonunu uçak modundan çıkarabildiğin bir kuralı takip ederek gündemden, sosyal medyadan ve şehre ait her şeyden uzaklaşabilirsin.


Bir düşünce kampındaysan yanına bir defter ve birkaç kalem almanı şiddetle tavsiye ediyoruz. Kamp günlüğü, düşünce günlüğü, rüya günlüğü, doğa günlüğü kamptayken yazabileceğin konseptlerden sadece birkaçı. Kendine dönüp seninle ilgili olan her şey üzerine düşünebilirsin.


Kamp yaparken bildirimlerden, yorumlardan, like’lardan arınmış birkaç gün geçirdiğinde, şehre dönüp eski hayatına yeniden başladığında her şeyin daha farklı olduğunu, sosyal medyada geçirilen zamanın hayatında ne kadar büyük bir yer kapladığını göreceksin.Huzur dolu kamplar diliyoruz.

7 görüntüleme

Kommentarer


bottom of page